Участвайте в Семинар за доставчици в Р България, организиран от Fair Wear Foundation и BATOK
Въведение в HRDD и практическо използване на приложението Fair Price Application
Дата: четвъртък, 27 октомври 2022 г., гр. Пловдив, България
Час: 13:15 -16:30 ч.
Място на провеждане: булевард „Цар Борис III” 37, палата N6, Международен панаир Пловдив, Пловдив, България

Имаме удоволствието да Ви поканим на първото в България представяне на Fair Price Application (Fair Price app) и на Рамката за надлежна проверка на правата на човека (Human Rights Due Diligence, HRDD).
Семинарът е насочен към топ мениджмънта на текстилни фабрики от България, които произвеждат за марки членове на Fair Wear Foundation или които са членове на марки на други международни инициативи като German Partnership on Sustainable Textiles; Amfori; Ethical Trading Initiative (ETI), или които са членове на Българската асоциация за текстил, облекло и кожи (БАТОК).
Целта на семинара е да направи въведение в Рамката за надлежна проверка на правата на човека (HRDD), включително информация за вече задължителния германски закон за веригата за доставки, както и да представи практически приложението Fair Price, разработено от Fair Wear. Не е необходимо да подготвяте нищо предварително. Отделили сме време за обсъждания.
Контекст: Натискът при преговорите за цени често може да доведе до суров подход за договаряне, при който изчерпателното и правилно изчисляване на себестойността на производствените разходи се пренебрегва в интерес на осигуряването на поръчките. Заедно със сходни многостранни инициативи, Fair Wear работи с марки и фабрики, за да им помогне да се отдалечат от този суров подход на договаряне.
Fair Wear работи за създаването на свят, в който шивашката индустрия подкрепя работниците в реализирането на правото им на безопасна, достойна, справедливо платена работа, като това да бъде „новото нормално“. Като част от Рамката за надлежна проверка на правата на човека на ОИСР, надлежната проверка на заплатите е в основата на постигането на тази цел. Първата стъпка към надлежна проверка на заплатите – действителното познаване на разходите за труд при производство на облекла – е от решаващо значение. Приложението Fair Price е практичен инструмент за подпомагане на марки и фабрики при изчисляване на разходите в унисон с надлежната проверка на правата на човека.
Какво представлява приложението Fair Price?Fair Price е инструмент, който улеснява основаното на факти изчисляване на разходите и споделянето на отговорност между купувачи и доставчици, за да се гарантира, че цените покриват в достатъчна степен всички разходи за труд, включително в случай на повишение на заплатите. Fair Price помага на фабриките внимателно да изчисляват разходите за труд за даден продукт въз основа на текущото ниво на заплащане (напр. текущата законоустановена минимална работна заплата) и/или на прогнозирани по-високи нива на „целеви заплати“, като например бъдеща законоустановена минимална работна заплата, заплата, договорена с КТД, или заплата, достатъчна за издръжката на живота, които след това може да се използват като основа за преговори с марките. Във връзка с това и въпреки че насърчаваме прозрачността при изчисляването на разходите и при ценообразуването, остава изключително право на фабриките да решават каква информация да споделят и с кой клиент да я споделят. Fair Price е приложение, което е безплатно за използване от производителите, добре защитено е и може да бъде достъпено, като посетите https://fair-price.org
Нашата цел с въвеждането на този инструмент е да променим практиките за договаряне в индустрията, така че действителните производствени разходи, включително разходите за труд, да могат да бъдат задоволително покрити в преговорите за цените с купувачите.
Организираме този семинар в партньорство с Българска асоциация за текстил, облекло и кожи (БАТОК), Балкански институт по труда и социалната политика (БИТСП) и Международен панаир Пловдив по време на TEXTAILOR EXPO 2022.
Очакваме да проучим възможностите за възприемане и последователно използване на приложението Fair Price. Това би позволило на фабриките правилно да калкулират разходите за (задължителна) надлежна проверка на правата на човека в своите цени и в крайна сметка би довело до изплащане на по-справедливи и по-високи заплати на работниците. Моля, присъединете се към нас, за да разберете всички подробности как това може да бъде постигнато на практика.
Интересувате ли се от участие?
Моля, потвърдете участието си, като изпратите имейл на г-ца Надежда Митева, България, до 15 октомври 2022 г.